Na czym polega kredyt preferencyjny dla rolnika?
Większość banków ma w swojej ofercie różne rodzaje kredytów dla firmy. Jednak w szczególnej sytuacji znajdują się rolnicy, którzy mogą liczyć na specjalne opcje finansowania swojej działalności. Czas przyjrzeć się, jakie rodzaje kredytów dla rolnika oferują banki w Polsce.
Koszty prowadzenia gospodarstwa rolnego
Prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa rolnego wiąże się z dużymi kosztami. Jednak inwestycje w modernizację czy zakup maszyn rolniczych to niezbędny wydatek, jeśli rolnik chce pozostać konkurencyjny. Co jednak zrobić, gdy nie dysponuje on odpowiednimi środkami? Wówczas z pomocą przychodzą banki
z ofertami tzw. kredytu dla rolnika.
➡ Szukasz najlepszego finansowania dla swojej firmy? Sprawdź Ranking Kredytów dla Firm.
Na czym polega kredyt dla rolnika?
Kredyt dla rolnika to nic innego, jak oferta banków przeznaczona dla właścicieli gospodarstw rolnych. Zresztą pod tym pojęciem kryje się wiele różnych rodzajów produktów bankowych, które pomogą rolnikom
w finansowaniu własnych wydatków. Do najpopularniejszych rodzajów kredytu dla rolnika należą kredyty:
- gotówkowe,
- obrotowe w rachunku bieżącym,
- obrotowe w rachunku kredytowym,
- nawozowe,
- inwestycyjne,
- rewolwingowe.
W przypadku kredytów nawozowych chodzi o kredyt obrotowy, który można przeznaczyć na zakup środków produkcji rolnej. Poza tym rolnicy mogą starać się o specjalne kredyty na zakup:
- zwierząt hodowlanych,
- pasz i nawozów,
- urządzeń i maszyn rolniczych.
Do tego dochodzą również kredyty preferencyjne dla rolników. To rodzaj kredytu, który udzielany jest na bardzo korzystnych warunkach, przez co cieszy się dużym zainteresowaniem właścicieli gospodarstw rolnych. Z tego względu przyjrzyjmy się bliżej, na czym polega kredyt preferencyjny dla rolników.
➡ Nie wiesz, czy starać się o kredyt obrotowy czy kredyt inwestycyjny? Sprawdź, które rozwiązanie sprawdzi się w Twojej firmie.
Czym jest kredyt preferencyjny dla rolnika?
W przypadku kredytu preferencyjnego dla rolnika koszty udzielania finansowania zostały ograniczone do niezbędnego minimum. Dzięki temu zaciągnięcie takiego kredytu jest o wiele bardziej opłacalne niż ma to miejsce w przypadku standardowych kredytów bankowych. Wszystko dlatego, że oferta kredytów preferencyjnych wspierana jest przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Środki uzyskane w ramach kredytu preferencyjnego dla rolnika można przeznaczyć na wszelkie inwestycje związane z samym gospodarstwem rolnym, produkcją rolną oraz przetwórstwem produktów rolnych.
Z kredytu preferencyjnego mogą korzystać osoby fizyczne, które prowadzą działalność rolniczą. Wysokość finansowania, jakie można uzyskać w jego ramach, zależy od przedsięwzięcia, na które środki mają zostać przeznaczone. Poza tym, przy udzielaniu kredytu preferencyjnego liczy się także zdolność kredytowa rolnika, który o kredyt wnioskuje. To jednak nie wszystko. Kredyt preferencyjny wymaga dodatkowego zabezpieczenia. Najczęściej ma ono formę weksla in blanco, depozytu bankowego, kaucji pieniężnej lub przewłaszczenia na zabezpieczenie.
Natomiast, jeśli chodzi o spłatę kredytu dla rolnika, to odbywa się ona w miesięcznych lub kwartalnych ratach. Z kolei okres kredytowania może wynieść maksymalnie 15 lat, w zależności od uzyskanej kwoty.
Na czym polega kredyt hipoteczny dla rolnika?
Co ważne, właściciele gospodarstw rolnych mogą ubiegać się także o finansowanie w ramach kredytu hipotecznego. Z uzyskanych środków można zakupić grunty rolne lub nieruchomości rolne zabudowane. Poza tym ten rodzaj finansowania można przeznaczyć na modernizację lub budowę gospodarstwa rolnego, lub jego części.
➡ Prowadzisz działalność gospodarczą na niewielką skalę? Sprawdź, jak wybrać kredyt dla małych firm.
Jak uzyskać kredyt dla rolnika?
Uzyskanie kredytu dla rolnika wiąże się z kilkoma formalnościami, podobnymi do tych, które obowiązują innych przedsiębiorców. Oznacza to, że rolnik starający się o kredyt musi wypełnić stosowny wniosek o kredyt, a także przedstawić dokument tożsamości. Poza tym rolnik musi dostarczyć do banku takie dokumenty jak:
- zaświadczenie o powierzchni gospodarstwa rolnego,
- nakaz płatniczy podatku rolnego wraz ze wskazaniem jego wysokości,
- faktury i rachunki z ostatnich 12 miesięcy,
- decyzję o przyznaniu dopłat ze środków unijnych lub krajowych,
- wyciąg z rachunku bankowego,
- decyzję urzędu skarbowego o wysokości podatku,
- oświadczenie o planowanych dochodach w kolejnych latach.
Jakie banki udzielają kredytu dla rolnika?
Obecnie większość banków posiada oferty kredytów, z których mogą skorzystać rolnicy. Jednak dotyczy to kredytów ogólnodostępnych. Natomiast kredyty preferencyjne dla rolnika są dostępne tylko w niektórych bankach. Są to:
- Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.,
- SGB-Bank S.A.,
- BGŻ BNP Paribas S.A.,
- Santander Bank Polska S.A.,
- PEKAO S.A.,
- Bank Ochrony Środowiska S.A.
➡ Nie wiesz, skąd wziąć środki na bieżące wydatki w firmie? Sprawdź, czy lepszy będzie faktoring czy kredyt dla firm.
Prowadzenie gospodarstwa rolnego to ogromny koszt, zwłaszcza jeśli zależy nam na konkurencyjności. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na regularne inwestycje i modernizacje. W takim przypadku warto sięgnąć po kredyt dla rolnika, szczególnie w postaci kredytu preferencyjnego. Dzięki wsparciu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa koszt takiego kredytu jest o wiele niższy, a warunki bardziej przystępne.