Kredyt obrotowy vs. kredyt inwestycyjny – które rozwiązanie sprawdzi się w Twojej firmy?
Każdy przedsiębiorca musi od czas do czasu skorzystać z dodatkowego finansowania swojego biznesu. Pytanie tylko, jaki rodzaj wsparcia należy wybrać. Sprawdźmy zatem, kiedy warto sięgnąć po kredyt obrotowy, a kiedy lepszym rozwiązaniem będzie kredyt inwestycyjny.
Możliwe rodzaje finansowania działalności
Przedsiębiorca, który potrzebuje dodatkowych środków na prowadzenie działalności, ma przed sobą całkiem spory wybór. Z jednej strony może zdecydować się na faktoring, dzięki czemu szybciej uzyska zapłatę za wykonaną usługą czy sprzedany towar. Kolejnym rozwiązaniem jest leasing, który umożliwia zakup niezbędnego sprzętu bez konieczności posiadania własnego kapitału. Jednak, jeśli żadne z tych rozwiązań nie jest wystarczające, można zdecydować się na kredyt dla firm.
W przypadku kredytów dla firm, wybór jest naprawdę spory. Większość banków nie tylko oferuje tego typu finansowanie dla przedsiębiorców, ale i posiada kilka wariantów kredytowych. Wśród nich możemy znaleźć m.in.:
- kredyt obrotowy,
- kredyt inwestycyjny,
- standardową pożyczkę gotówkową,
- kredyt deweloperski,
- kredyt hipoteczny.
Poza tym wiele banków posiada specjalną ofertę kredytów dla zupełnie nowych firm. Do tego dochodzi możliwość wyrobienia firmowej karty kredytowej. To ostatnie rozwiązanie może się szczególnie przydać przedsiębiorcom, którzy nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby skorzystać z bardziej tradycyjnego rozwiązania.
➡ Szukasz finansowania dla swojej firmy? Sprawdź, czy lepszy będzie faktoring czy kredyt.
Jak widać, przedsiębiorcy mają wiele sposobów na zdobycie dodatkowego finansowania własnej działalności. Jednak jak pokazuje praktyka, do najbardziej popularnych rozwiązań należą kredyt obrotowy
i kredyt inwestycyjny. Sprawdźmy zatem, czym różnią się od siebie oba te kredyty.
Na czym polega kredyt inwestycyjny dla firm?
Kredyt inwestycyjny to rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku większych wydatków firmowych.
W ramach kredytu inwestycyjnego przedsiębiorca może liczyć na bardzo wysoką kwotę finansowania i długi okres kredytowania.
Co ważne, kredyt inwestycyjny ma dwie zasadnicze cechy. Po pierwsze, jest stosunkowo tani. Zazwyczaj oprocentowanie takiego kredytu jest niższe niż ma to miejsce w przypadku innych rodzajów kredytów dla firm. Jednak z drugiej strony, środki w ramach kredytu inwestycyjnego można wydać tylko na konkretny cel, na który zostały przyznane.
Dodajmy jeszcze, że uzyskanie kredytu inwestycyjnego nie jest łatwe. Przede wszystkim o taki kredyt mogą starać się tylko przedsiębiorcy, którzy już od jakiegoś czasu funkcjonują na rynku. To jednak nie wszystko. Otrzymanie kredytu inwestycyjnego wiąże się z wieloma formalnościami, w tym przedłożeniem profesjonalnego biznesplanu inwestycji.
Nie powinno nas to jednak dziwić. Kwota, jaką można uzyskać w ramach kredytu inwestycyjnego, może być naprawdę spora, a sam okres kredytowania może trać nawet kilkanaście lat. I właśnie z tego względu banki chcą dokładnie sprawdzić, czy inwestycja kredytobiorcy ma szansę powodzenia, a on sam będzie w stanie spłacić całość kredytu wraz z odsetkami.
Biorąc to wszystko pod uwagę, możemy uznać, że kredyt inwestycyjny to idealne rozwiązanie dla firm, które chcą zainwestować we własny rozwój czy modernizację. A co w przypadku przedsiębiorców, którzy poszukują finansowania bieżącej działalności?
➡ Sprawdź nasz artykuł o tym jak znaleźć kredyt dla firm bez BIK.
Na czym polega kredyt obrotowy dla firm?
Kredyt obrotowy dla firm idealnie sprawdzi się, jeśli zależy nam na pozyskaniu finansowania na bieżącą działalność firmy. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że można przeznaczyć go praktycznie dowolny cel związany z prowadzeniem firmy. Może być to zakup wyposażenia biura, zakup surowców niezbędnych do produkcji, spłata obecnych zobowiązań czy rozliczenie się z pracownikami i urzędami. Pod tym względem panuje pełna dowolność.
Warto także dodać, że uzyskanie kredytu obrotowego jest prostsze niż otrzymanie kredytu inwestycyjnego.
W tym przypadku formalności są zdecydowanie mniejsze, a czas oczekiwania na decyzję kredytową jest o wiele krótszy. Wynika to z tego, że wysokość kredytu obrotowego jest mniejsza, a okres spłaty wynosi około 3 lat.
➡ Zobacz jak wybrać kredyt dla małych firm.
Jaki kredyt dla firm wybrać?
Wybierając kredyt dla firm, powinniśmy kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami i możliwościami finansowymi. Jeśli nie wiemy, czy lepszy będzie kredyt obrotowy, czy inwestycyjny, warto przeanalizować, na co dokładnie chcemy przeznaczyć uzyskane środki (więcej informacji na temat wyboru pomiędzy kredytem obrotowym a kredytem inwestycyjnym znajdziesz w tym artykule). Na codzienne wydatki firmowe wystarczy kredyt obrotowy, natomiast w przypadku dużych inwestycji sprawdzi się kredyt inwestycyjny.