Kredyt dla małych firm – jak go wybrać?
Kredyt dla małych firm, to obok leasingu oraz faktoringu, jeden z popularniejszych sposobów na zapewnienie finansowania w przypadku niewielkich przedsiębiorstw. Pozwala on sfinansować bieżące wydatki firmy oraz niezbędne inwestycje w przypadku, gdy przedsiębiorca nie dysponuje odpowiednimi oszczędnościami. Wiele banków posiada w swojej ofercie kredyty dla małych firm. Jak jednak wybrać najlepszy z nich?
Jak wybrać kredyt dla małych firm?
Dawniej z kredytów dla firm mogły korzystać przede wszystkim duże przedsiębiorstwa. Jednak dynamiczny rozwój niewielkich firm sprawił, że banki zaczęły rozszerzać swoją ofertę o kredyt dla małych firm. Obecnie tacy przedsiębiorcy mogą bez trudu znaleźć idealną ofertę, skrojoną pod własne potrzeby. Wystarczy zajrzeć do Rankingu Kredytów dla Firm, by zorientować się, którzy kredytodawcy mają najbardziej atrakcyjne propozycje.
Oczywiście wybierając kredyt, powinieneś kierować się jego kosztami. Jednak nie w każdym przypadku poleganie na kryterium ceny jest wskazane. Chodzi przede wszystkim o to, aby kredyt dokładnie spełniał Twoje potrzeby. W przeciwnym razie nawet najtańszy kredyt nie spełni swojego zadania. Czym zatem powinieneś kierować się przy wyborze najlepszego kredytu dla małych firm? Przede wszystkim zwróć uwagę na rodzaj takiego kredytu oraz jego elastyczność.
> Prowadzisz małą firmę? Zobacz jak wybrać konto firmowe dla mikroprzedsiębirocy.
Rodzaje kredytów dla małych firm
Decydując się na kredyt dla małych firm, możesz wybierać spośród kredytów na dowolny cel oraz kredytów inwestycyjnych.
Kredyt dla małej firmy na dowolny cel będzie dobrym rozwiązaniem, gdy ze środków z takiego kredytu zamierzasz finansować bieżącą działalność swojego przedsiębiorstwa. W takim przypadku dla banku nie ma znaczenia czy pieniądze w ramach kredytu dla małej firmy przeznaczysz na opłacenie dostawców, pracowników czy podatków.
Uzyskanie kredytu dla małej firmy na dowolny cel jest stosunkowo proste i nie wymaga załatwiania wielu formalności. Co więcej, wiele banków ma taki kredyt w swojej ofercie, także bez trudu znajdziesz taki, który zaoferuje Ci najlepsze warunki.
Z kolei kredyt inwestycyjny sprawdzi się, gdy potrzebujesz środków na konkretny cel związany z rozwojem Twojej firmy. W przypadku tego rodzaju kredytów dla małych firm uzyskane dofinansowanie możesz przeznaczyć tylko i wyłącznie na taki cel, na jaki zostały one przyznane.
Choć uzyskanie kredytu inwestycyjnego jest nieco bardziej skomplikowane i zajmuje więcej czasu, to tego rodzaju kredyty dla małych firm są zazwyczaj tańsze, a do tego ich spłatę można rozłożyć na dłuższy okres. Poza tym zabezpieczeniem kredytu inwestycyjnego dla małych firm jest przedmiot inwestycji, czyli sprzęt czy maszyny, które zakupiłeś za przyznane dofinansowanie.
Warto mieć jednak świadomość, że małej firmie nie zawsze opłaca się sięgać po kredyt inwestycyjny. Jeśli kwota inwestycji jest niewielka, spokojnie możesz skorzystać z łatwiejszego w otrzymaniu kredytu dla małych firm na dowolny cel. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na czasie i nie chcesz zawracać sobie głowy skomplikowanymi procedurami bankowymi.
> Sprawdź także nasz artykuł o kredytach dla firm bez BIK.
Sposób spłaty kredytu dla małych firm
Kredyt dla małej firmy może mieć również sztywny lub elastyczny harmonogram spłaty. W tym pierwszym przypadku masz do czynienia po prostu z tradycyjnym, bankowym kredytem dla firm. Po jego otrzymaniu pieniądze trafiają na twoje konto, a ty każdego miesiąca spłacasz kolejną ratę kredytu.
Jednak nie każdy przedsiębiorca potrzebuje akurat takiego rozwiązania. Zdarza się, że w firmie nagle potrzebna jest dodatkowa gotówka i nie ma czasu na załatwienie zwykłego kredytu dla małych firm. W takim przypadku najlepiej będzie skorzystać z dofinansowania w postaci linii kredytowej lub limitu debetowego w rachunku bieżącym.
Ta pierwsza opcja nazywana jest także kredytem odnawialnym. Polega na tym, że bank przyznaje Ci w jego ramach określoną kwotę, z której możesz skorzystać w dowolnym momencie. Tego typu kredyty dla małych firm przyznawane są zazwyczaj na rok, co oznacza, że do tego momentu musisz całkowicie spłacić limit kredytowy. Jednak do tego czasu z przyznanych pieniędzy możesz swobodnie korzystać wedle potrzeb.
Z kolei limit debetowy musisz spłacić w krótszym czasie, który zazwyczaj wynosi dwa tygodnie. Jednak po spłacie wykorzystanego limitu, możesz ponownie z niego skorzystać.
Kredyty dla małych firm są obecnie oferowane przez wiele banków. Jeśli chcesz znaleźć najlepszy kredyt, ale nie masz czasu biegać od banku do banku, wypróbuj Ranking Kredytów dla Firm i zapoznaj się z ofertami kredytowymi przez internet. Dzięki temu na spokojnie będziesz mógł przeanalizować i porównać ze sobą oferty kredytów dla małych firm różnych banków oraz upewnić się, że wybrałeś najlepszy z nich.