Jak zmienić firmę leasingową?
Masz leasing, regularnie spłacasz za niego raty, ale współpraca z samą firmą leasingową nie układa się po Twojej myśli? Możesz oczywiście zaczekać, aż upłynie okres obowiązywania umowy leasingowej i wówczas poszukać nowej oferty. Jednak jeśli nie chcesz czekać, możesz zdecydować się na zmianę firmy leasingowej w trakcie obowiązywania umowy. Uprzedzamy, że nie jest to prosty proces, ale jednocześnie nie jest niemożliwy. Sprawdźmy zatem, w jaki sposób można zmienić leasingodawcę.
Czy warto zmieniać leasingodawcę?
Jak już wspomnieliśmy, zmiana firmy leasingowej wcale nie jest taka prosta. W końcu umowa leasingowa została podpisana i jej zerwanie będzie wiązało się z określonymi konsekwencjami. Dlatego też pamiętaj, aby przede wszystkim od początku wybrać najlepszą możliwą, a do tego sprawdzoną ofertę leasingową. Jeśli jeszcze przed zawarciem umowy dokładnie przeanalizujesz poszczególne propozycje od firm leasingowych, zaoszczędzisz sobie dużo nerwów. Dotyczy to również samego leasingodawcy. Jeśli już na początku współpracy masz problem z uzyskaniem odpowiedzi na swoje pytania, warto poszukać innej oferty. Owszem może zajmie Ci to więcej czasu, ale przynajmniej będziesz miał pewność, że dokonałeś właściwego wyboru.
Zresztą zawsze możesz skorzystać z Rankingu Firm Leasingowych. Znajdziesz w nim najważniejsze informacje o ofertach leasingowych od najlepszych leasingodawców. Dzięki temu już na wstępie wyselekcjonujesz najbardziej atrakcyjne oferty, co znacznie przyśpieszy wybór odpowiedniej firmy, w której będziesz starał się
o leasing.
➡ Planujesz firmowe zakupy i szukasz sposobu ich finansowania? Sprawdź Ranking Firm Leasingowych.
Załóżmy jednak, że nie skorzystałeś z takiej opcji i obecnie posiadasz leasing w firmie, z której usług nie jesteś zadowolony. Wówczas możesz zagryźć zęby i doczekać do końca umowy, bądź zabrać się za proces zmiany leasingodawcy na lepszego.
Z czego wynikają trudności przy zmianie leasingodawcy?
Największym problemem przy zmianie leasingodawcy jest fakt, że leasingowany przedmiot nie należy do leasingobiorcy, tylko właśnie do leasingodawcy. Pamiętajmy, że w ramach umowy leasingowej przedsiębiorca tylko korzysta z przedmiotu leasingu, a formalnie jego właścicielem jest firma leasingowa.
W praktyce zmiana leasingodawcy oznacza odkupienie przedmiotu leasingu przez jedną firmę leasingową od drugiej. A przecież nie każdy potencjalny nowy leasingodawca będzie miał na to ochotę. Stąd trudności
w przeprowadzeniu całego procesu. Jednak najważniejsze jest to, że jest taka możliwość, aby to zrobić.
➡ Prowadzisz małą firmę? Sprawdź, jaki kredyt sprawdzi się w Twoim przypadku.
Jak zmienić firmę leasingową?
Przyjrzyjmy się teraz, jak przeprowadzić faktyczną zmianę leasingodawcy, w trakcie obowiązywania umowy leasingowej. Na początku konieczne będzie znalezienie firmy leasingowej, która będzie skłonna odkupić dany przedmiot leasingu. Gdy to Ci się uda, skontaktuj się z obecnym leasingodawcą i poinformuj go o swoich planach. Dzięki temu przygotuje on dla Ciebie rozliczenie umowy leasingowej wraz z ceną, za jaką będzie skłonny odsprzedać przedmiot leasingu.
Jednak z tą ceną wiążą się dwie ważne sprawy. Obowiązujące przepisy podatkowe sprawiają, że cena sprzedaży przedmiotu leasingu nie może być niższa niż jego wartość rynkowa w momencie zakończenia umowy leasingowej. Jeśli spłaciłeś już sporą część kapitału w ratach leasingowych, może to stanowić problem. Z drugiej strony nowa umowa leasingowa musi zostać zawarta na wartość rynkową przedmiotu leasingu.
Jeśli te warunki zostaną spełnione i zaakceptowane przez wszystkie strony, można przystąpić do transakcji.
➡ Nie wiesz, czy bank przyzna Ci kredyt? Sprawdź, na czym polega kredyt bez BIK.
Jaki jest koszt zmiany leasingodawcy?
Na ostateczny koszt zmiany leasingodawcy złoży się kilka różnych opłat. Po pierwsze będzie to tzw. opłata manipulacyjna. Nalicza ją dotychczasowa firma leasingowa, za przedterminowe zakończenie umowy leasingowej. Na ogół opłata ta wynosi około kilkuset złotych, ale bywa, że przekracza 1000 zł. Poza tym na rzecz dotychczasowego leasingodawcy trzeba również zapłacić należne odsetki.
Jeśli przedmiotem leasingu jest samochód, konieczne będzie także zapłacenie czynszu inicjalnego. Tę opłatę nalicza nowa firma leasingowa i zazwyczaj jest to koszt około 300-400 zł.
Poza tym po raz kolejny będziesz musiał opłacić polisę ubezpieczeniową, jako że zmienia się właściciel leasingowanego przedmiotu. Jednocześnie możesz starać się o zwrot części składek z dotychczasowej polisy za niewykorzystany okres.
➡ Chcesz wziąć kredyt obrotowy lub inwestycyjny? Sprawdź, które rozwiązanie sprawdzi się w Twojej firmie.
Jak widzisz, zmiana leasingodawcy jest skomplikowana i kosztowna. Dlatego w pierwszej kolejności staraj się wybrać taką firmę leasingową, której nie będziesz chciał zmieniać. Pomoże Ci w tym aktualny Ranking Firm Leasingowych, a sam również zachowaj czujność przed podpisaniem umowy leasingowej. W przeciwnym razie musisz liczyć się z wysokimi kosztami, a także startą czasu i nerwów.