Faktoring odwrotny – jakie przynosi korzyści?

gru 3, 2019 faktoring odwrotny
faktoring odwrotny - korzyści

Faktoring odwrotny – jakie przynosi korzyści?

O korzyściach płynących z tradycyjnego faktoringu wspominaliśmy już niejednokrotnie. Tym razem bliżej przyjrzymy się, dlaczego warto postawić również na usługę faktoringu odwrotnego.

Czym jest faktoring odwrotny?

Na początek kilka słów przypomnienia, na czym polega faktoring odwrotny. To po prostu nic innego, jak finansowanie zakupów, jakie dokonujesz w ramach prowadzonej przez siebie działalności. W przypadku faktoringu odwróconego firma faktoringowa opłaca za Ciebie fakturę, jaką dostałeś od swoich dostawców. W ten sposób dostają oni natychmiastową zapłatę, a Ty rozliczasz się z firmą faktoringową w późniejszym, dogodnym dla ciebie terminie. Innymi słowy, masz z jednej strony zakupiony towar i gotówkę, na bieżącą działalność firmy. Twój dostawca również jest zadowolony, ponieważ również ma pieniądze na swoim koncie. I właściwie w tym momencie moglibyśmy zakończyć zachwalanie faktoringu odwrotnego, ale warto jednak bliżej przyjrzeć się dodatkowym korzyściom, jakie może Ci on przynieść.

Utrzymanie płynności finansowej firmy a faktoring odwrotny

Każdy przedsiębiorca chciałby jak najszybciej otrzymywać zapłatę za sprzedany towar lub wykonaną usługę. Wynika to przede wszystkim z tego, że każdy z nich również ma swoje zobowiązania. Gdy pojawia się zator, tzn. przedsiębiorca nie może zapłacić swojemu dostawcy, ponieważ sam nie dostał przelewu od swojego kontrahenta, pojawia się problem.

Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z finansowania zakupów, ten problem nie będzie Cię dotyczył. Zawsze będziesz na czas rozliczał się z dostawcami, przez co chętniej będą oni z Tobą współpracować. Jednocześnie, w celu terminowego rozliczenia się z dostawcami, nie będziesz musiał naruszać funduszy, które zamierzasz przeznaczyć na inwestycje, czy inne firmowe wydatki.

> Zobacz jak wybrać najlepsze konto dla firmy.

Dobre relacje z kontrahentami dzięki faktoringowi odwrotnemu

Kolejna zaleta faktoringu odwróconego wynika bezpośrednio z powyżej. Jeśli zawsze będziesz opłacał swoje faktury na czas, to dostawcom będzie zależało na współpracy z Tobą. Dzięki temu będziesz mógł również liczyć na uzyskanie lepszych warunków.

Po pierwsze, jeśli zobowiążesz się do tego, że opłacisz fakturę natychmiast po otrzymaniu towaru, możesz otrzymać dodatkowy rabat. Do tego naraz możesz złożyć większe zamówienie, gdyż wiesz, że to firma faktoringowa je opłaci, a Ty rozliczysz się z nią w późniejszym terminie. W takim przypadku finansowanie zakupów można traktować jako korzystny i łatwo dostępny kredyt, który otrzymasz bez większych formalności.

Rozliczenia z urzędami ułatwione przez faktoring odwrócony

Nieważne, w jakiej sytuacji finansowej jest Twoja firma, ubezpieczenia i zaliczki na podatek musisz zapłacić w terminie. Urząd skarbowy nie jest zainteresowany tym, że nie dostałeś jeszcze zapłaty za wystawioną fakturę, a do tego musisz opłacić swojego dostawcę. Jak masz w takiej sytuacji postąpić, jeśli nie masz wystarczających środków na koncie? Czy masz podpaść dostawcy i rozliczyć się z nim z opóźnieniem? Czy może narazić się na gniew urzędników z urzędu skarbowego?
W takiej sytuacji idealnie sprawdzi się właśnie faktoring odwrotny. Firma faktoringowa spłaci twojego dostawcę, a Ty będziesz mógł przeznaczyć firmowe środki na zaspokojenie potrzeb ZUS-u i urzędu skarbowego. Natomiast firmę faktoringową spłacisz w umówionym terminie, na przykład, gdy już otrzymasz przelewy od swoich kontrahentów.

> Przeczytaj naszą recenzję faktoringu od Finea, w której ofercie znajdziesz również faktoring odwrotny.

Zmniejszasz ryzyko przez faktoring odwrócony

Gdy podejmujesz współpracę z nowym kontrahentem, zawsze istnieje ryzyko, że okaże się on nierzetelny i na płatności będziesz musiał czekać tygodniami. Wyobraź sobie, że podobnie czują się dostawcy, z którymi sam zaczynasz współpracę. Jeśli jednak korzystasz z faktoringu odwróconego, wyraźnie dajesz im znać, że zamierzasz grać fair, szanujesz ich biznes i wiesz, jak ważna jest płynność finansowa i dotrzymywanie terminów.

Jak widzisz, z faktoringiem odwrotnym wiąże się wiele korzyści. Nie tylko budujesz sobie reputacje solidnego kontrahenta, ale i dbasz o płynność finansową swojej firmy. Dodatkowo finansowanie faktur możesz potraktować jako alternatywę dla firmowych kredytów.

> Sprawdź również jakie są różnice między kredytem obrotowym a inwestycyjny.