Faktoring czy kredyt lepszy dla Twojej firmy?
Zastanawiasz się, jak poprawić sytuację finansową swojej firmy? Chciałbyś się rozwijać, ale ciągle brakuje Ci wolnych środków na inwestycje? A może masz problem z finansowaniem bieżących wydatków, takich jak opłaty, wynagrodzenia dla pracowników lub podatki?
To częsta sytuacja wśród przedsiębiorców, która nie zawsze wynika z nierentowności firmy. Bardzo często zdarza się, że konto firmy, która jest bogata na fakturach, świeci tak naprawdę pustkami. A to wszystko przez długie terminy płatności oraz kontrahentów, którzy od czasu do czasu „zapominają” opłacić faktory w terminie. Jak w takich warunkach prowadzić biznes, nie mówiąc już o jego rozwoju? Z pomocą przychodzą kredyty dla firm, a od niedawna także faktoring.
Kredyt dla firm
W przypadku kredytów dla firm możesz skorzystać z kilku różnych opcji. Wszystko zależy od potrzeb twojego przedsiębiorstwa i celu, na jaki chcesz przeznaczyć pozyskane z banku środki. Czasem wystarczy otwarcie linii kredytowej, czyli uzyskanie kredytu odnawialnego w rachunku bieżącym. Dzięki temu z dodatkowej gotówki będziesz mógł korzystać w dowolnym momencie, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.
Jeśli jednak planujesz rozbudować firmę, czy zwiększyć zakres świadczonych usług, to raczej nie obędzie się większego kredytu inwestycyjnego, z nawet 20-letnim okresem spłaty.
Oczywiście pomiędzy tymi skrajnymi rozwiązaniami jest jeszcze mnóstwo innych możliwości. Są to m.in. takie rodzaje kredytowania dla przedsiębiorstw jak:
- kredyt obrotowy dla firm (zobacz kredyt obrotowy vs inwestycyjny),
- kredyt gotówkowy dla firm,
- dotacje unijne,
- karta kredytowa,
- a nawet faktoring.
Każdy z tych produktów finansowych jest w stanie pomóc twojej firmie w zachowaniu płynności finansowej i złapaniu drugiego oddechu, gdy twoja branża złapie zadyszkę.
Faktoring jako alternatywa kredytu dla firm
Jednak coraz więcej przedsiębiorców rezygnuje z zaciągania kredytu na rzecz faktoringu. Ta usługa pojawiła się na polskim rynku zaledwie kilka lat temu, ale powoli staje się coraz popularniejsza wśród przedsiębiorców. Na polskim rynku pojawią się również coraz więcej firm faktoringowych. Jeśli jesteś zainteresowany tą usługą, ale nie masz czasu żeby samodzielnie porównywać ofertę wszystkich firm faktoringowych koniecznie sprawdź Faktoring Ranking.
Przede wszystkim dzięki faktoringowi Twoja firma nie musi czekać do ostatniej chwili na to, aż Twój kontrahent opłaci wystawioną fakturę. Pieniądze z jej rozliczenia możesz teraz uzyskać nawet w kilka dni od chwili, gdy ten dokument opuści biuro księgowej, a nawet szybciej. Dzięki temu od razu otrzymujesz gotówkę za sprzedany towar czy wykonaną usługę i masz środki na zakup kolejnych surowców lub pokrycie bieżących opłat, wynagrodzeń i podatków. Innymi słowy, dzięki faktoringowi płynność finansowa twojego przedsiębiorstwa jest zachowana.
Faktoring czy kredyt dla firm?
Zastanawiasz się, która z tych opcji będzie lepsza w Twoim przypadku? Jeśli zależy przede wszystkim na utrzymaniu płynności finansowej firmy, to lepszym rozwiązaniem może okazać się faktoring. Przede wszystkim skorzystanie z faktoringu jest o wiele prostsze niż uzyskanie kredytu dla firm (zobacz jak wybrać kredyt dla małych firm).
Jak zapewne wiesz, bank przejrzy Twoją firmę na wylot, zanim przyzna Ci choćby złotówkę. Jest to niezwykle czasochłonne i wymaga całe mnóstwo formalności. A i tak nie masz gwarancji, że otrzymasz dofinansowanie, na którym Ci zależy.
W przypadku faktoringu sprawa wygląda inaczej. Na konto otrzymujesz pieniądze, które po prostu Ci się należą, w ramach sprzedanych produktów czy wykonania konkretnych usług. Tak naprawdę wystawiając fakturę o długim terminie płatności, to Ty odgrywasz rolę „banku”, który udziela pewnego rodzaju „kredytu” swojemu kontrahentowi. A przecież skoro wydałeś towar czy wykonałeś usługę, to pieniądze w ramach zapłaty są Twoje.
Poza tym faktoring to dobre rozwiązanie dla firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. Najczęściej mają one ogromne problemy z uzyskaniem kredytu. Dzięki faktoringowi będą w stanie rozwijać się od pierwszego dnia, bez konieczności czekania na dzień, w którym otrzymają zapłatę za swoje usługi.
> Zapoznaj się również z faktoringiem odwrotnym, który również stanowi ciekawą alternatywę dla kredytów dla firm.
Z drugiej strony, jeśli planujesz większe inwestycje, to korzystniej będzie sięgnąć po kredyt dla firm. Nie znaczy to jednak, że musisz rezygnować z faktoringu. Ta usługa pomoże zachować Ci płynność finansową, w czasach gdy do comiesięcznych opłat dojdą wysokie raty za kredyt inwestycyjny.