Czym jest kredyt kupiecki?
Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, kredyt kupiecki to nic innego, jak pozabankowy sposób na finansowanie działalności gospodarczej. Często można spotkać się także z określeniem kredyt handlowy lub kredyt towarowy. Oczywiście oba te pojęcia odnoszą się do tej samej usługi, czyli właśnie kredytu kupieckiego.
Jak działa kredyt kupiecki?
Co ważne, kredyt kupiecki może być udzielany wyłącznie pomiędzy przedsiębiorcami. Co więcej, ma on najczęściej postać odroczonego terminu płatności za towar lub usługę. Rozwiązanie to najczęściej stosowane jest w przypadku wieloletnich partnerów biznesowych, którzy darzą się zaufaniem. Sprawdźmy, jak działa to
w praktyce?
Kredyt kupiecki udzielany jest przez przedsiębiorców-sprzedawców na rzecz przedsiębiorców-kupców. Oznacza to, że jeden przedsiębiorca sprzedaje towar lub swoje usługi, po czym zgadza się, aby przedsiębiorca, który je od niego kupuje, zapłacił za nie w późniejszym terminie. Przeważnie odroczenie płatności wynosi do 30 dni, choć jest to kwestia indywidualnych ustaleń pomiędzy obiema stronami umowy.
Dodajmy jeszcze, że gdy zarówno sprzedający, jak i kupujący uzgodnią między sobą odroczenie momentu zapłaty, zwykła transakcja zamienia się właśnie w kredyt kupiecki.
➡ Szukasz sposobów na sfinansowanie zakupów? Sprawdź Ranking Faktoringu Odwrotnego.
Kto może udzielić kredytu kupieckiego?
Kredyt kupiecki może zostać udzielony przez każdy podmiot finansowy, pod warunkiem, że nie jest on instytucją finansową.
Kto może skorzystać z kredytu kupieckiego?
Kredyt kupiecki przeznaczony jest dla przedsiębiorców kupujących towar lub usługę od innych przedsiębiorców. Z tego rozwiązania korzystają zarówno małe i średnie firmy, jak i jednoosobowe działalności gospodarcze.
➡ Zastanawiasz się nad skorzystaniem z oferty finansowania zakupów. Poznaj korzyści, jakie przynosi faktoring odwrotny.
Jaki jest koszt kredytu kupieckiego?
Tradycyjny kredyt dla firm to określone koszty dla przedsiębiorcy, który korzysta z takiego rozwiązania.
W końcu bank chce zarobić, więc nalicza w takim przypadku marże, prowizje oraz oprocentowanie. Do tego uzyskanie kredytu firmowego zajmuje sporo czasu i wymaga dopełnienia wielu formalności. Natomiast
z kredytem kupieckim jest zupełnie inaczej.
Przede wszystkim uzyskanie kredytu kupieckiego, czyli odroczenie terminu płatności, nie wiąże się z żadną marżą lub prowizją. Nie ma też mowy o żadnym naliczaniu odsetek. A to oznacza, że kredyt kupiecki jest jednym z najtańszych rodzajów kredytów, na jaki może liczyć przedsiębiorca.
Należy się jednak liczyć z dwoma zastrzeżeniami. Owszem, kredyt kupiecki będzie w pełni darmowy, o ile spłacimy go w terminie. Natomiast jeśli odroczony termon płatności upłynie, a na koncie sprzedawcy nie pojawi się zapłata, może on zacząć naliczać odsetki karne.
Poza tym korzystając z kredytu kupieckiego, musimy liczyć się z utratą zniżek lub rabatów, przewidzianych dla tych, którzy za towar lub usługę płacą z góry.
Jakie są zalety kredytu kupieckiego?
Największą zaletą kredytu kupieckiego jest fakt, że przedsiębiorca może mieć dany towar jednego dnia, podczas gdy musi za niego zapłacić dopiero za jakiś czas. Dzięki temu ani nie traci płynności finansowej, ani nie zostaje bez towaru czy też surowców, które sam sprzedaje.
Kolejną zaletą kredytu kupieckiego jest to, że nic on nie kosztuje. Jak już wspomnieliśmy, odroczenie terminu płatności nie wiąże się z żadnymi prowizjami, marżami czy odsetkami. Do tego kredyt kupiecki jest stosunkowo łatwy do uzyskania. Zwłaszcza w porównaniu z tradycyjnym kredytem dla firm, dostępnym
w banku.
Jednak kredyt kupiecki to zalety nie tylko dla kupujących. Również przedsiębiorca, który udziela kredytów kupieckich, na tym zyskuje. Przede wszystkim odraczając termin płatności, ma lepszą pozycję negocjacyjną. W zamian za późniejszy termin płatności może uzyskać lepszą cenę. Poza tym w ten sposób mimo wszystko doprowadza do sprzedaży, zwiększając swoje obroty. Kontrahent w końcu opłaci fakturę, a sprzedawca przynajmniej nie zostaje z pełnym magazynem i bez gotówki.
➡ Faktoring czy pożyczka? Sprawdź, jak odróżnić faktoring od pseudofaktoringu.
Jakie są wady kredytu kupieckiego?
Choć odroczenie terminu płatności dla kupującego może być zbawienne, dla sprzedawcy może mieć skutek odwrotny. Zbyt częste i nieprzemyślane udzielanie kredytu kupieckiego może negatywnie odbić się płynności finansowej jego firmy.
Nie zapominajmy także, że sprzedający musi się także liczyć z tym, że jego kontrahent nie opłaci faktury na czas. Dlatego też warto udzielać kredytu kupieckiego tylko sprawdzonym kontrahentom, co do których mamy duże zaufanie.
A jak wygląda to z punktu widzenia kupującego? Kredyt kupiecki oznacza przede wszystkim gorszą pozycję negocjacyjną i wyższą cenę za towar. Jednak czasem jest to jedyny sposób, aby w ogóle uzyskać jakiś rodzaj finansowania, który pozwoli nam na zakup towaru.
➡ Prowadzisz niewielką firmę? Dowiedź się wszystkiego o mikrofaktoringu.
Kredyt kupiecki to jeden z najtańszych sposobów na finansowanie działalności. Jeśli tylko spłacony zostanie w terminie, faktycznie nie zapłacimy za niego ani złotówki. Natomiast spóźniając się z płatnością, musimy liczyć się nie tylko z odsetkami, ale i utratą zaufania w oczach sprzedawcy.